Wart İttifağı Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Wart İttifağı Forum Sitesi

Wart ile online oyunlara yeni bir zevk katmaya geliyoruz... Forumumuza üye olan tüm wart ailesi daha fazla imkan ve daha fazla konuları okuma hakkına sahip olacaktır,misafir ziyaretçiler yanlızca kısıtlama getirilmemiş konuları görebilirler!!!

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yüzüncü Yıl Üniversitesi

YazarMesaj
vagrant-fear
Moderatör
Moderatör
vagrant-fear

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Empty
MesajKonu: Yüzüncü Yıl Üniversitesi   Yüzüncü Yıl Üniversitesi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 3:51 pm

Tarihçe

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. Ancak Türkiye'nin doğu bölgesinde bir üniversite kurulması girişimleri çok önceleri başlamıştır. Dönemin Cumhurbaşkanı ******, 1927 yılında Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'i, incelemeler yapmak üzere Van'a göndermiş; Mustafa Necati Bey'de, Van'da üniversite kurulmasını gerekli görmüştür. Van'da bir üniversite kurulmasını teminen çeşitli yerel girişimlerde olmuştur. 1968 yılında 'Van Üniversite ve Yüksekokulları Kurma ve Yaşatma Derneği' kurulmuştur. Bu dernek Tayyar Dabbağoğlu, Dr. Özçelik Okayer ve Dr. Ertuğrul Yeğinaltay'ın başkanlığında faaliyetini sürdüregelmiştir. Dernek, Erzurum ****** Üniversitesi'ne bağlı bir fakültenin Van'da açılmasına ve daha sonra ayrı bir üniversite halinde dönüştürülmesine çaba harcamıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi halen 9 Fakülte, 3 Enstitü, 13 Yüksekokul ve 12 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini, Van Gölü kenarında kurulmuş, şehir merkezine 15 km mesafede olan kampüste devam ettirmektedir.

Yurt ve Barınma

Van İli merkezindeki Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin barınmaları Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nce sağlanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun hizmet veremediği il ve ilçelerde ise, yüksekokul öğrencilerinin barınabilmeleri için özel yurtlar, kiralık öğrenci evleri gibi çözümler üretilerek sorunlar giderilmektedir.

Kütüphane

Yüzüncü Yıl Üniversitesi kütüphanesi 5 katlı hizmet binasında 8 ayrı salonda hizmet vermektedir. Aynı anda 750 kullanıcı oturarak çalışmasına imkan sağlayabilecek kapasitededir. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 48 kullanıcılı aktif bilgisayar ağına sahiptir. Bu ağ üzerinde Yordam2001 kütüphane otomasyon programı kullanılmaktadır. Kütüphanede mevcut bütün materyal (kitap,tez,süreli yayın,CD-ROM, video-audio kaset) kütüphane programına kayıtlıdır. Kaynak tarama hizmetleri tek bir anahtar kelime yardımı ile (kitap adı, yazar adı, konu, seri, yayınevi içinde geçen herhangi bir kelime olabilir) kullanıcılar tarafından çevrim içi ve online olarak terminallerden gerçekleştirilmektedir. Kullanıcı daha sonra açık raf sistemi ile hizmete sunulan tüm materyallere kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Kütüphanedeki materyallerin sınıflaması Dewey Onlu tasnif sistemine göre tasniflenmekte, Anglo American Cataloging Rules II göre kataloglanmaktadır. Kütüphane hafta içi saat 08.00-21.30, hafta sonları ise 10.00-16.00 arası toplam haftada 80 saate yakın kullanıcılara hizmet vermektedir.

Teknoloji

Üniversite bünyesindeki tüm bilgi işlem uygulamaları ve bilgisayar donanımı Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülmektedir. Üniversitenin bilgisayar teknik hizmetleri ve İnternet hizmeti de aynı birim tarafından yürütülmektedir. Ulakbim aracılığı ile 512 Kbps olan bant genişliği 2048 Kbps'ye çıkarılmış, yeni yapılan altyapı ile 34 Mbps'ye yükseltilmiştir. Merkez bünyesindeki 30 adet bilgisayar (Pentium III Tabanlı; Windows işletim sistemi) Üniversite personeli ve öğrencilerinin hizmetindedir. Merkez bünyesindeki 30 adet bilgisayar da düzenlenecek olan kurslar için Üniversite personeli ve öğrencilerinin hizmetine sunulmuştur.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kadir Has Üniversitesi
» Kocaeli Üniversitesi
» Mersin Üniversitesi
» Oxford Üniversitesi
» Muğla Üniversitesi